Producenci

Blog - kategorie

Blog - ostatnie wpisy

Jak połączyć przewiercony przewód w ścianie

Jak połączyć przewiercony przewód w ścianie

Zdarza się, że chcemy przymocować półkę, obraz lub po prostu chcemy umilić sąsiadom popołudnie i zaczynamy wiercić w ścianie. Nagle gaśnie światło lub idą iskry z odwiertu. Wtedy już wiemy. Przewierciliśmy przewód w ścianie. Zdarzyło Ci się to kiedyś?

W takiej sytuacji już wiemy, że spędzimy nad tym trochę więcej czasu. Ale nie martw się. Nie jest to koniec świata. Wszystko idzie naprawić. Potrzebujemy tylko kilku rzeczy i chwili czasu.

W pierwszej kolejności wyłącz prąd! Należy wyłączyć odpowiedni bezpiecznik aby w przewodzie który przewierciliśmy nie płynął prąd.

W zależności od rozległości uszkodzeń oraz sposobu w jaki chcemy to naprawić wyróżniamy kilka wariantów naprawczych.

  1.        Rozległe uszkodzenie, które chcemy naprawić profesjonalnie.

Kiedy wierciliśmy grubym wiertłem lub mocno poszarpaliśmy przewód szybko orientujemy się, że jest za krótki by go czymkolwiek połączyć.

Taką sytuację prezentuje poniższy filmik.

https://youtu.be/kJaUE0jNdFo

Należy wykuć dziurę w ścianie aby w miejscu przerwania umieścić puszkę. Następnie odizolować końcówki przewodów. Przygotować sobie mały kawałek przewodu tego samego rodzaju i również odizolować końcówki. Następnie połączyć końce przerwanych przewodów z uszykowanym kawałkiem za pomocą szybkozłączek np. Wago lub zwykłych tzw „Kostek”. Następnie zakryć puszkę pokrywką i zagipsować.

Koszty takiej naprawy:

puszka

- Puszka podtynkowa płytka 1szt – 0,60zł

- Połączenie przewodów

Wago drut

    Opcja 1. – Szybkozłączki Wago dla drutu (najczęściej występuje w ścianie) nr kat. 2273-202 (połączenie jest trwałe i ciężko potem odczepić przewody) ilość 6szt (dla przewodu 3-żyłowego) cena za szt 0,70zł = 4,20zł.

wago linka drut

   Opcja 2. Szybkozłączki Wago dla drutu lub linki nr kat : 222-412  - (Połączenie na zatrzaski. Łatwo potem wyciągnąć przewód otwierając zatrzaski. ) ilość 6szt, cena za szt 1,50zł = 9zł

       Opcja 3. - „Kostka” tradycyjna metoda. Należy wprowadzić odizolowane końce przewodów w tory i zakręcić śrubkę za pomocą śrubokrętu. Jest to tańsze rozwiązanie, ale zajmuje więcej czasu. Kostki sprzedawane są jako połączone ze sobą 12 torów. Wystarczy nam odciąć ich 2 x po 3 tory. Koszt 1 kostki  LTF12-4,0 firmy SIMET wynosi 4zł. Zużywamy jej połowę.

- Przewód. Rzadko można kupić odcinek przewodu mniejszy niż 1metr. Nam potrzebny jest zaledwie kawałek, nie większy niż 10cm. W zależności od tego jaki przewód przewierciliśmy ich koszt wynosi:

a) Przewód YDYp 3x1,5 (przewód 3-żyłowy o przekroju 1,5, stosowany do oświetlenia – 1,90zł

b) Przewód YDYp 3x2,5 (Przewód 3-żyłowy o przekroju 2,5. Stosowany do gniazdek) – 2,90zł.

- Przykrywka puszki.  1szt – 0,50zł

- Gips budowlany (schnie szybciej) lub szpachlowy (schnie wolniej). Wystarczy nam niewiele, ale najmniejszą ilość jaką da się kupić to woreczki po 2kg. Koszt 2kg gipsu budowlanego to 3,50zł

 

Koszt tego rozwiązania w materiałach (gdy musimy kupić wszystko) to od 10,50zł do 16,50zł.

 

 

  1.        Uszkodzenie przewodu jest niewielkie i nie chcemy kuć dziur pod puszkę.


W takim wypadku i tak musimy wykuć nieco przewodu ze ściany a następnie zorientować się co wymaga naprawy. Czasami naruszyliśmy tylko 1 żyłę. Czasem 2 lub wszystkie 3. Jeżeli nie uszkodziliśmy wszystkich żył to nie musimy przecinać całego przewodu. Wystarczy usunąć zewnętrzną izolację tak by dostać się do uszkodzonej żyły, przeciąć ją a następnie odizolować końce, włożyć to końcówki łączącej izolowanej i mocno zacisnąć. A potem dla pewności zaizolować całość taśmą izolacyjną dopiero potem zagipsować.

 

- Koszt końcówki łączącej izolowanej to ok. 0,60zł za sztukę. Potrzebujemy 1sztukę na każdą uszkodzoną żyłę.

- Taśma izolacyjna – 3zł.

- Gips budowlany 2kg – 3,50zł.

 

Koszt materiałów do naprawy to od 7,10zł do 8,30zł.  

 

 

 

Jak więc widzisz, koszty naprawy nie są duże. Potrzeba jedynie trochę odwagi by samemu spróbować to naprawić i nieco czasu. A w przyszłości warto zaopatrzyć się w urządzenie, które podpowie nam gdzie w ścianie płynie prąd.

Jednym z tańszych rozwiązań, które często okazuje się wystarczające w warunkach domowych, jest Fazer 777, który ma funkcję wykrywania napięcia z pewnej odległości.

Jego koszt to 30zł.

Wystarczy, że go użyjesz i następnym razem możesz spokojnie wiercić.