Producenci

Blog - kategorie

Blog - ostatnie wpisy

Rodzaje gwintów i trzonków najpopularniejszych żarówek

Rodzaje gwintów i trzonków najpopularniejszych żarówek

Czasami idąc do sklepu by kupić zwykłą żarówkę okazuje się, że jest wiele typów i rodzajów, a sprzedawca zasypuje nas szeregiem pytań. 

Jak sobie poradzić z tak przytłaczającą rzeczywistością ?:) Można zabrać żarówkę na wzór, pokazać sprzedawcy i niech już on się męczy. Ale czasami nie możemy jej zabrać lub zapomnieliśmy. W taki wypadku warto zapoznać się z czym możemy się spotkać w domu. Poniższe zestawienie pozwoli Ci zabłysnąć i dokonać odpowiedniego wyboru żarówki.  

 

 GWINT/TRZONEK

OPIS 

 E27

 E27

 Gwint E27 o średnicy 27mm zwany także „Dużym Gwintem”. Najbardziej popularny typ w domu. Przystosowany do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Popularnie stosowany przy tradycyjnych żarówkach, energooszczędnych, a także LED. 

 E14

 E14

 Gwint E14 o średnicy 14mm zwany także „Małym Gwintem”. Bardzo popularny typ w domu, zwykle przy lampkach i kinkietach. Przystosowany do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Popularnie stosowany przy tradycyjnych żarówkach, energooszczędnych, a także LED.

 GU10

 GU10

 Trzonek GU10 o rozstawie nóżek trzonka 10mm. Średnica żarówki wynosi 50mm. Mocowanie typu ˝wciśnij i obróć˝.  Stosowane w oprawach sufitowych i punktowych. Dostosowane do instalacji 230V. Popularne w wersji tradycyjnej oraz LED

 MR16

 MR16

 Trzonek MR16 o rozstawie nóżek 5,3mm. Mocowane są na "wcisk". Występują w dwóch wariantach napięciowych 12V oraz 230V. Wykorzystywane do oświetlenia głównego i dekoracyjnego w sufitach podwieszanych, przy dekoracji mebli i gablot sklepowych oraz do oświetlenia schodów.

Popularne w wersji tradycyjnej. W wersji LED występuje opcja 12V

 G9

 G9

 Trzonek G9 o rozstawie nóżek 9mm. Charakterystyczne są nóżki w postaci pętli. Montowane na „wcisk”. Żarówki przystosowane do pracy w instalacjach o napięciu 230V. Wykorzystywane do oświetlenia dekoracyjnego i opraw meblowych. Występują w wersji tradycyjnej oraz LED. 

 G6,5

 G6,35

 

Trzonek G6,35 o rozstawie nóżek 6,35mm. Montowany na wcisk. Charakterystyczną cechą są pogrubione nóżki trzonka. Przystosowane do pracy przy instalacji 12V. Stosowany najczęściej przy lampkach i oświetleniu dekoracyjnym. Popularne w wersji tradycyjnej. 

 G4

 G4

 

Trzonek G4 o rozstawie nóżek 4mm. Montowany na wcisk.  Przystosowane do pracy przy instalacji 12V. Stosowany przy oprawach meblowych do garderob, łazienek i kuchni. Popularny w wersji tradycyjnej oraz LED