Producenci

Blog - kategorie

Blog - ostatnie wpisy

Żarówka LED - co warto wiedzieć przed zakupem

Żarówka LED - co warto wiedzieć przed zakupem

      Kupując żarówkę LED warto wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim należy zastanowić się jakie warunki ma spełniać. To że żarówka jest tania nie oznacza jeszcze, że będzie nam najbardziej odpowiadać -np. nie wszytki żarówki sprawdzają się w żyrandolach z żarówką skierowaną w górę, lub w plafonach. Są żarówki, które mają kąt świecenie 120 st i kiedy świecą w górę, oświetlają nam bardzo pięknie sufit. I nic poza tym. w pokoju nadal jest ciemno. W plafonie z kolei świeci tylko w jedną stronę i pół pokoju mamy ciemny. W takich wypadkach warto wybrać żarówkę świecącą dookoła - 360 st. Sprawdzi się o wiele lepiej. 

Przyjrzyjmy się temu co możemy zobaczyć na pudełku i jak mamy to interpretować. 

Parametry żarówki LED

1. Trzonek/gwint. - Zanim postanowimy kupić żarówkę sprawdźmy jaki ma gwint lub trzonek. 

Najczęściej spotykane to E27 (zwany popularnie "Dużym gwintem")  oraz E14 ("mały gwint". Najczęściej spotykane w lampach wiszących, kinkietach czy plafonach. Występują również trzonki GU10 (popularne w halogenach - oprawkach sufitowych ), G4 (mała żarówka z kolcami), G9 (mała żarówka z zawiniętymi drucikami na końcu). 

2. Barwa światła. 

Żarówki LED mają różne barwy światła. Najczęściej do domów wybierana jest barwa biała ciepła - najbardziej zbliżona do barwy uzyskiwanej przez tradycyjna żarówkę o wartości 3000K. Występuje tez barwa biała zimna - światło białe, księżycowe o wartości 6000K. A także Biała dzienna/Naturalna będąca pomiędzy światłem ciepłym a zimnym o wartości 4000K. 

Nie poleca się barwy zimnej w łazienkach gdyż ciężko się umalować, a w kuchni blakną barwy potraw. 

3. Kąt świecenia. 

Żarówki z kątem świecenia 360 st. sprawdzają się się wszędzie lecz są droższe i ciężko dostać mocniejsze niż 10W. 

Z kolei te o kącie świecenia 120st dobrze sobie radzą gdy są skierowane w dół lub w plafonach gdzie występują dwie żarówki. Mniejsze kąty np 60st. sprawdza się kiedy chcemy oświetlić konkretną małą powierzchnię - np stół roboczy lub blat w kuchni/ 

4. Żywotność żarówki. - Są to ogromne wartości w porównaniu ze zwykła żarówką która miała ok 1000h świecenia. Wartość ta jest szacunkowa. Niezależnie od tego pamiętaj, że masz 2 lata gwarancji i jeśli coś się stanie z żarówką ledową, masz prawo ją reklamowąć. 

5. Ilość lumenów. Jest to jedna najbardziej istotnych informacji - oznacza ile dana żarówka daje światła. Im większa, tym więcej światła daje. Jeżeli mamy dwie żarówki z których jedna ma ok 500lm a druga ok 400lm to ta pierwsza świeci znacznie jaśniej niż druga. Warto porównywać ten parametr zanim się skusimy. 

6. Ilość Volt. Wartość ta mówi nam czy żarówka działa bezpośrednio podłączona do sieci (230V) czy potrzebuje zasilacza (12V lub 24V). Najcześciej żarówki z gwintem E27 i E14 oraz trzonkiem GU10 są na 230V a na trzonek G4 są na 12V i potrzebują zasilacz.

7. Ilość Watt - czy ile dana żarówka zużywa energii w godzinę. Najczęściej żarówka LEDowa zużywa od 7 do 10 razy mniej prądu niż zwykła żarówka.